NELERE DİKKAT ETMELİYİM

Hazır çim her mevsim uygulanabilir mi?
Evet. Hazır çimler yılın 12 ayı, havanın yağışlı ve toprağın don olmadığı takdirde uygulanabilir.

Hazır çim uygulamasını herkes yapabilir mi?
Uygulana, zemin tesviyesi düzgün yapıldığı takdirde basittir ve herkesçe kolayca yapılabilir. Yinede bir uzman tarafından yapılması tavsiye olunur.

Hazır çim ile ekme çim arasındaki farklar nelerdir?
Hazır çimler uzman kişiler tarafından, orijinal varyeteli tohumlar kullanılarak ekilir, profesyonel ürün ve ekipmanlar kullanılarak düzenli bakımlarla gelişimi sağlanır. 8 aylık bakım sonucunda hasat edilerek bahçenize uygulanır.

Ekme çimlerde ise kullanılan tohumlar genelde belirli firmaların kendi karışımları olmakta bazen bu ürünler yeterli çıkış miktarına sahip olamamaktadırlar. Ayrıca çim bakımı çoğu zaman doğru yapılmadığı için çim çıkışından kısa süre sonra sararmalar ve yer yer kelleşmeler sonucu çim ölümleri gerçekleşmektedir. Bununla beraber ilk bakışta daha düşük fiyata mal olmasına rağmen, ekimle birlikte başlanan bakım, hazır çimin hasat zamanı olan ilk 8 ayda toplam maliyet, ekme çimlerde hazır çime göre çok daha yüksek olmaktadır.

Hazır çimde, çimin zarar görebileceği ilk tesis aşamasında ki riskler ve maliyetler tamamen ortadan kaldırılarak bahçenize gelmektedir.

Hazır çim döşemenin püf noktaları nelerdir?
Hazır çim döşenecek zemin önceden sulanıp silindir ile bastırılıp iyi tesviye edilmeli, bahçe için gerekli eğimler verilmeli, toprak; yol, bordür ya da varsa karo kaplı zeminlerden 3-4cm kadar aşağıda kalacak şekilde ayarlanmalıdır. Toprağın sulamayla birlikte %10 çökme payı hesaba katılmalıdır. Gerekli alt yapı işlemleri tamamlandıktan sonra rulo halinde gelen çimlerin topraklı kısımları birbirine sıkıca temas edecek şekilde toprağa serilmelidir. Serme işlemine köşelerden başlanmalı, yeni döşenen rulo ile ilk döşenen rulonun ucu topraktan 3-4cm yukarıda birbirine temas ettirilmeli ve toprağa o şekilde iyice bastırılmalıdır. Her 50m2’lik döşeme işleminden sonra çimler sulanmalıdır.

D
Doğu ÇimTorbalı'da bulunanan

Doğu Çim

siz değerli müşterilerine

Rulo çim

,

hazır çim

üretim ve satışı yapmaktadır.