BİÇME TAKVİMİ

Hazır çimde biçme işlemi nasıl, hangi sıklıkta ve ne zaman yapılır?
Çim biçme işlemi çimin uzama hızına bağlı olarak bahçeden bahçeye farklılık gösterir. Yapılan sulama, gübreleme çimin hızlı uzamasını sağlar. Hazır çim döşeme işleminden sonra ilk biçim çimler 8cm’ken 6cm indirilerek yapılır. Sonraki biçim 3,5- 4cm’den yapılarak bu periyotla devam edilir. Yaz aylarında sulama fazla olduğundan uzama hızı artar ve biçim haftada 2 bazen 3’e kadar çıkabilir.

  • Çim biçme işlemi için keskin bıçaklı sepetli çim biçme makineleri kullanın. Motorlu tırpan ve benzeri aletleri kullanmayın.
  • Çim biçimleri mümkünse güneş battıktan sonra yapın ve çim alan üzerinde çim artığı bırakmamaya özen gösterin.

Hazır çimin biçme yönü var mıdır?
Hayır. Çimlerin biçme yönü yoktur. Fakat çim biçme makinesi ile sürekli aynı yöne doğru yapılan biçimlerde çimler tek yöne doğru yatacağından bazen ters yönde biçim yapmakta faydalı olabilir.

Hazır çimde sulama ne zaman, ne kadar ve nasıl yapılmalı?
Sulama toprak nemine göre yapılamalıdır. Kuru toprakta, çim de kurur. Toprağın ilk 10cm derinliğine kadar nemlendirilmesi gerekir. Bunun için 15cm’lik tahta bir çubuk kullanabilirsiniz. Çubuğu toprağa batırın biraz bekleyin ve çekin. Çubuğun ucundaki 5cm’lik kısım kuru ise sulama yapın eğer nemli ise sulama yapmaya gerek yoktur. Birkaç sefer bu işlemi yaptıktan sonra zaten bahçenizin toprak yapısını çözer ve sulama periyodunu kendiniz belirleyebilirsiniz.

Sulama genellikle güneş doğmadan ya da güneş battıktan sonra yapılmalıdır. Özellikle sabah erken saatte yapılmasında fayda vardır.

Sulamayı bir fıskiye yardımı ile yapabileceğiniz gibi bahçenize otomatik sulama sistemi kurarak daha düzenli ve yeterli sulama yapabilirsiniz. Örneğin siz tatildeyken sistem, kurduğunuz saatte devreye girerek sulamayı başlatır ve bitirir. Bu da çimlerinizin uzun ömrü açısından çok faydalıdır.

Hazır çimlerim sararıyor ne yapmalıyım?
Çimlerin sararmasının birçok sebebi olabilir. Bunların başında sulama noksanlığı yada yanlış sulama, gübreleme yapmama yada yanlış gübreleme, çimlerin döşeme esnasında toprağa bastırılmaması alttan hava alıp kuruması, çeşitli hastalıklar gelmektedir.
Bunu engellemek için çim aldığınız firmanın verdiği çim bakım takvimini uygulamalı sonuç alamıyorsanız, firmayla temasa geçmelisiniz.

D
Doğu ÇimTorbalı'da bulunanan

Doğu Çim

siz değerli müşterilerine

Rulo çim

,

hazır çim

üretim ve satışı yapmaktadır.