ÇİMLERDE HASTALIK ve KORUMA

Temiz ve sağlıklı bir çim saha için iyi ve kaliteli bir ön hazırlık yapılmalı, tohum ekmek için acele edilmemeli ve en uygun şartlar sağlandığında tohum ekme işlemine geçilmelidir. Dışarıdan toprak getirilmiş ise kesinlikle yayıldıktan sonra bir bekleme süresi olmalıdır ki, taşıdığı yabani ot tohumları filizlensin ve bu yabani otlar çimden ayıklansın. Herbisitler (ot öldürücüler) de dikkatli kullanılmak şartı ile dikkatli ve kontrollü bir şekilde kullanılabilir.
Eğer uygun şartlar varsa çim sonbahar aylarında ekilmelidir. Serin iklimlerde eylül, daha ılıman veya sıcak bölgelerde ekim, hatta kasım ayı çim ekimi için en ideal zamanlardır.Çim sahalar her zaman kontrol altında ve gözetim altında tutulmalıdır. Problem küçükken mücadele edilirse çözümü kolay olur aksi halde çim alan tamamen yok olabilir. Bahçe elden gittikten sonra mücadeleye başlamak anlamsız bir hal almaktadır. Tek tük bitkiler önce çatal çapa veya ot çekici aletle kolayca sökülebilir. Köklerin kolayca çıkması için toprak ıslak tutulmalıdır.Bahçenin çim ekilmeyen sebze, meyve bahçesi gibi bölgelerinde kesinlikle yabani ot tutulmamalı ve olanlar tohuma kaçmadan hızlı ve düzenli şekilde ayıklanmalıdır.Düzenli biçim de yabani otların tohuma kaçmasını önleyerek problemi büyük ölçüde azaltılmış olur. Çim biçme öncesinde saha esnek tırmıkla hafifçe tırmıklanırsa yıllık otlar ve yonca gibi yayılıcı bitkiler havalanarak dipten kolaylıkla biçilir. Böylece bir kısmı tamamen yok olmaktadır veya bu bitkilerin yayılması önlenmiş olur.Biçilen artıklar daima sahadan uzaklaştırılmalıdır. Çim biçme makinalarında mutlaka ot toplayıcı sepet kullanılmalı ve bu sepet de alandan uzakta tutulmalıdır.Çim saha kuru yaprak ve bitki artıkları devamlı olarak özenli şekilde temizlenmelidir. Bu artıklar hem çimleri havasız bırakır, hem de çürüme sırasında her türlü hastalık ve zararlılara zemin hazırlayarak olumsuz etkiler yaratabilir.Azot bakımından zayıf topraklarda özellikle yonca türü otlar sahayı çabucak istila edebilmektedir. Yaz sıcaklarında çimler sararıp solarken yoncalar yemyeşil adacıklar meydana getirmektedir. Bu durumda sahayı azot oranı fazla bir çim gübresi ile takviye edilmeli ve toprak azotlu çim gübresi ile takviyesi sağlanmalıdır.

HERBİSİT (Ot öldürücü) ÇEŞİTLERİ VE KULLANIM ŞEKİLLERİ

Herbisit ile karışım halindeki çim gübreleri kullanmak yabani ot sıkıntısına en iyi çare olabilir. Granül şeklindeki bu gübreler tavsiye edilen oranda çimlere serpilir. Böylece aynı anda hem besin verilmiş, hem de otlarla mücadele yapılmış olur. Bu yöntem biraz pahalıdır. Ancak daha kontrollü kullanılabildiği için az risklidir.Sıvı ilaç kullanılacaksa 10 - 15 gün evvelden çimlere sıvı gübre verilerek kuvvetlendirilir. Sıvı ilaç ölçüsüne uygun olarak suyla karıştırılır ve bir pompa ile çimlere eşit oranda püskürtülür. Tek tük bitkiler bahçe merkezlerinde satılan hazır spreyler kullanılarak veya Sulandırılmış ilaç sadece o bitkilere püskürtülerek yok edilebilir.Bu uygulamalardan anında netice beklememelidir. Verilen ilaç önce bitkilerin yaprakları tarafından emilir ve köklere yollanır. Bir süre sonra kökler çürür ve toprak üstündeki bitki ölür. Bu 1-2 haftayı bulabilir.Bütün bu ilaçlar sadece çime benzemeyen geniş yapraklı otlara karşı etkilidir. Yonca, turp otu, hindiba, devedikeni, kuş otu gibi çim formundaki çayır otları ve ayrık gibi bitkiler bu dozdaki ilaçtan hiç etkilenmezler. Onları öldürecek miktarda ilaç aynı zamanda çimleri de yok edeceği için kullanılamaz. Bu otlara karşı ne yapılabilir?Yıllık çayır otları düzenli biçilme ile kısa sürede kaybolurlar. Ancak ayrık otu gerçek bir baş belasıdır. Ön hazırlık sırasında en küçük bir kök dahi bırakılmadan ayıklanmalı veya ilaçla yok edilmelidir. Daha sonra çıkanlar sadece elle sökülebilir ama tamamen kurtulmak biraz zordur.

İLAÇLAMA SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Ot mücadelesi çimlerin en aktif olduğu ilk ve sonbahar aylarında yapılır. Yaz ve kış ayları kimyasal mücadele için uygun değildir. İlaçlama sırasında hava ılık ve rüzgarsız olmalıdır. Yağmurda veya yakın zamanda yağmur bekleniyorsa ilaçlama yapılmaz. Güneşin kuvvetli gelmediği sabah ve akşamüstü saatleri tercih edilmelidir.İlaçlama öncesi ve sonrasında çimler 3-4 gün biçilmemelidir. Çimler ilaçlamadan 1-2 gün önce güzelce sulanır. Sonrasında yağış olmazsa 2-3 gün sonra sulama yapılır.Çim alanın ölçüleri tespit edilir. Metrekare başına paketin üzerinde belirtilen uygun doz dikkatle tatbik edilir. Granül ilaçlar elle serpilir. Mutlaka eldiven kullanılmalıdır.Sıvı ilaçlar her 5 litre suya 5 gr.(1 çay kaşığı) karıştırılır ve pompa yardımı ile çimlere püskürtülür. Kaliteli bir pompa edinilir ve üzerine "ot ilacı içindir" diye bir etiket yapıştırılır. Kesinlikle başka ilaçlamalarda kullanılmaz. Püskürtücü uç hafifçe gevşetilerek sisleme yerine daha kontrollü bir püskürtme yapılır. Özellikle çevrede çiçek tarhları varsa dikkatli olmalıdır. Ağaçların odunsu bölümlerine de ilaç değmemelidir.İlaçlama sırasında giyilen eldiven, bot gibi eşyalar iş bitiminde hemen güzelce yıkanmalı, bahçenin başka işleri sırasında kullanılmamalıdır.Ot ilacı, pompa ve ilaç karıştırmakta kullanılan kova gibi diğer bahçe ürünlerinden tamamen ayrı bir yerde saklanmalıdır.Ot ilaçları şakaya gelmez. En küçük ihmal ve dalgınlıkta bahçeye zarar verebilir.İlaçlamadan sonraki ilk 4 biçimden çıkan artıklar bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Daha sonrakiler kompost veya malç yapımında kullanılabilir.Çoğu otlar ilk uygulamada ölür. Tam netice alınamamışsa ikinci ilaçlama 6 hafta sonra yapılmalıdır.Mesela nisan başında ilk uygulama yapılır. İkinci defa mayıs sonlarına doğru yapılabilir. Çok gerekiyorsa bir de sonbaharda tekrarlanır ama çoğu zaman buna lüzum kalmaz.Yeni ekilmiş çimler ilaca hassastır. En az 6 ay ilaçlama yapılmamalıdır. Yabani ot problemi çıkmadığı ve çimler çabucak yetişkin hale geldiği için sonbaharda yapılacak çimlendirme uygulaması bu bakımdan çok isabetli olacaktır. Uygulama sonrasında kellikler görünebilir. Buralara yeni çim ekmeden 6 hafta beklemek lazımdır.

DİĞER PROBLEMLER

YOSUN

Özellikle rutubetli ve gölge alanlarda, ağaç diplerinde yosun ve liken problemi çok görülür. Yosunlu sahadaki çimler ölür ve yazın kellikler oluşur. Buralar güzelce kazınır ve yeni çim ekilebilir. Veya yosun ilacı tatbik edilir.

BAL MANTARI

Çok sık görülmez ama öldürücüdür. Çim sahada çok düzgün daire şeklinde bir alan meydana getirecek şekilde bej rengi mantarlar çıkar. Bu halkanın çevrelediği sahanın çimleri tamamen ölür. Sebebi çim ekilmeden önce toprağın derinlerinde çürümüş veya çürümekte olan ağaç kökleri ve dalları, inşaat artık ve molozlarının bırakılmasıdır.Bu sahalar derince kazılarak bütün artıklar temizlenir. Taze toprak ile yeniden çim ekilir.

KARINCA

Özellikle yeni çim ekildiğinde çok zarar verir. Yetişkin sahalarda da görülür. Eczanelerde bulunan kırmızı toz halindeki karınca ilacı yuva yakınlarına serpilirse kısa sürede karıncalar kaybolacaktır.

SARARMIŞ ÇİMLER

İyi bakıldığı halde bazen çimler yer yer sararır. Bahçede köpek besleniyorsa muhtemel sebep köpek idrarı olabilir.

D
Doğu ÇimTorbalı'da bulunanan

Doğu Çim

siz değerli müşterilerine

Rulo çim

,

hazır çim

üretim ve satışı yapmaktadır.